AD_ACNE_EXPERT-DOSSIER_WEBSITE_ACNE_FOOD_LARGE_2022
Съдържание

Храна и акне: кои храни трябва да се предпочитат и кои да се избягват?

Нека започнем с основните неща: няма такова нещо като диета против акне или диета, благоприятна за акне! Всичко зависи от качеството и баланса на храната в чинията ви!
Особено като се има предвид, че диетата е важен фактор, който може да повлияе на акнето, но в никакъв случай не е единственият или най-прекият фактор.
Затова нека разгледаме как да изберем качествени храни за борба с акнето, за да подобрим въздействието им върху функционирането на организма. Промените в навиците могат да помогнат. Но в никакъв случай не бива да се разочаровате или да се насилвате да спазвате определена диета против акне. От съществено значение е да намерите подходящата за вас и вашите нужди диета.

Диетата оказва пряко влияние върху организма ни: върху времето за храносмилане, количеството захар в кръвта, регулирането и елиминирането на хормоните, производството на себум – всички те са възможни причини за появата на акне.
От друга страна, начинът на хранене също оказва влияние върху отпадъците, които се отделят. Всичко, от което тялото ни вече не се нуждае, се елиминира от нашите органи: черен дроб, черва, бъбреци, бели дробове, кожа. Когато всичко върви добре, черният дроб и червата се справят отлично с ролята си да елиминират отпадъците и токсините. Но когато те не са толкова успешни, поради начина ни на живот (замърсяване, стрес, липса на сън, тютюнопушене и т.н.) и/или диетата ни (често богата на наситени мазнини, преработени храни, рафинирани захари и т.н.), настъпва дисбаланс, особено хормонален. След това кожата може да поеме контрол над състоянието си.. И тогава се появява акнето!

Ако само имаше храни, за които се знае, че се борят специално с акнето?
Но не съществува такова нещо като диета против акне: няма строги правила, които биха могли да доведат до по-нататъшен дисбаланс в храненето.
И тук важното е да се приемат различни и разнообразни храни, колкото е възможно по-естествени, като се набляга особено на храни, богати на минерали и витамини.

Зеленчуци и плодове

Богати са на витамини, хранителни вещества, фибри, антиоксиданти и т.н.; зеленчуците и плодовете са пълни с всичко, което е от съществено значение за борбата с възпаленията.
Така че не се колебайте да разнообразявате зеленчуците и да разнообразите чинията си! 

  • Зелени: Спанак, броколи, зеле, целина, праз, краставици, тиквички, салати.
  • Червени: домати, чушки и, разбира се, червени плодове, когато са в сезон
  • Лилави: патладжан, цвекло
  • Оранжеви: моркови 

Добри мазнини

Добрите мазнини са тези, наречени омега-3. Това са есенциални мастни киселини, т.е. организмът не може да ги създаде, затова трябва да се набавят с храната.
Защо? Те са истински естествени противовъзпалителни средства и затова са особено подходящи за кожа, склонна към акне. Те ще помогнат за защитата на кожата и ще допринесат за доброто ѝ заздравяване.
На практика включете в диетата си: 

  • Мазните риби (като скумрия, сардини, херинга, пъстърва, палтус и т.н., вече изброени по-горе) са отличен източник: Два пъти седмично. 
  • Добри органични студено пресовани масла: зехтин за готвене, ленено масло, рапично масло или масло от камелина, които да се консумират сурови и да се съхраняват в хладилника, след като бъдат отворени.) Разнообразявайте ги и ги добавяйте към салатите или готвените зеленчуци по 2 супени лъжици на ден в суров вид. 
  • Натрошено ленено семе за поръсване на ястия, зеленчуци и др.
  • Но също и яйца от кокошки, хранени с ленено семе.

Цинк

Цинкът също трябва да се набавя с храната, тъй като тялото ни не може да го произвежда. И тъй като има противовъзпалително действие и помага за регулиране на производството на себум, той е идеална част от диетата за борба с акнето. Затова от време на време яжте морски дарове: стриди, миди и ракообразни! Разбира се, за тези, които не обичат особено морските дарове, има и възможност за месо (говеждо, черен дроб, пилешко бутче), яйчни жълтъци или бобови растения с нахут и леща, пълнозърнести храни и др.

Подправки

Не забравяйте да използвате подправки с противовъзпалителни свойства: куркума, червен пипер, канела, кимион, джинджифил и др. Противоакнеична храна, която можете да добавяте свободно към всички ястия и зеленчуци!

Има няколко храни, които могат да предизвикат появата на акне: 

  • Преработени промишлени храни (пакетирани промишлени продукти с добавки и оцветители)
  • Храни, богати на рафинирана захар (сладкиши, безалкохолни напитки, шоколад и др.)
  • Зърнени храни, богати на глутен (хляб, пица, сладкиши, торти и др.) 
  • Млечни продукти от животински произход (мляко, кисело мляко и др.)

Един от начините да ги откриете е да изключите една или повече от тези храни за 3 месеца и да забележите промените в кожата. След това всяка храна се въвежда отново малко по малко, докато се достигне максималната поносима доза, без да се появяват отново пъпки.

Преработени храни

През последните петдесет години храната се е променила много, като се появяват все повече индустриални, преработени храни, богати на рафинирани захари, наситени мазнини и обогатени с много добавки, оцветители и консерванти.
Изправен пред натрупването на всички тези нови вещества, организмът ни невинаги знае как да се справи с тях: тази хранителна среда може да бъде основа за появата на акне.
Поради тази причина се опитайте да намалите опакованите промишлени продукти, доколкото е възможно, и да ги замените със сурови, натурални или органични храни, които се обработват възможно най-малко.

Рафинирани захари

Захарите са известни още като въглехидрати. Нека си признаем, че наличието на въглехидрати в чинията е от съществено значение, особено за правилното функциониране на мозъка! Така че да, трябва да ядете захар, но внимавайте за нейното качество.
Ограничете консумацията на рафинирани бели захари (които вече не съдържат витамини и минерали) и всички храни с акне, описани като „с висок гликемичен индекс“ (т.е. такива, които бързо повишават нивото на захарта в кръвта), като торти, газирани напитки, бонбони, млечни шоколадови блокчета и сладолед, но също и готови ястия, супи, сосове и др. Всъщност това води до възпаление, може да насърчи кожните инфекции, а също така нарушава хормоните: което ни напомня за идеалната комбинация за развитието на акне.
Помислете за добри алтернативи като плодове, които съдържат естествена захар, или мед! Точно както 90% черен шоколад няма да има същото въздействие като фабрично произведени шоколадови бисквити. Никога няма да бъде достатъчно да повтаряме: мислете първо за качеството! 

Глутен

Преди всичко, какво е глутен? Така се наричат протеините, които естествено се съдържат в някои зърнени култури като пшеница, ръж, ечемик и др. Поради това той се съдържа и в хляба, пицата и някои промишлени препарати.
При някои хора този глутен може да предизвика храносмилателни проблеми. Резултатът? Това води до възпалителни процеси, които отново са идеална среда за появата на акне.
Богатите на глутен храни, като хляб, сладкиши и торти от пшеничено брашно например, често са богати и на рафинирани захари. Затова тези храни трябва да се консумират умерено, когато имате акне.
Важно: независимо дали става въпрос за брашно, хляб, макаронени изделия или зърнени храни, избирайте биологично или устойчиво земеделие, когато е възможно.

Млечни продукти от животински произход

Млечните продукти се срещат под много различни форми в нашата диета: 

  • Като мляко за закуска
  • Под формата на сирене, сметана или кисело мляко с обяда или вечерята.
  • Да не забравяме и млякото, което се използва за приготвяне на торти, сосове, сладолед и т.н.

Тези храни влияят на организма ни по различни начини: макар че са богати на калций, който е от съществено значение за здрави кости, те могат да причинят хормонален и чревен дисбаланс, а впоследствие и кожни проблеми като акне.
Затова помислете за промяна на произхода: опитайте с овче мляко, козе мляко и т.н.
Днес се предлага и широка гама от млечни напитки на растителна основа. Всеки може да намери нещо за себе си, така че опитайте от време на време да замените кравето мляко с бадемово, овесено или дори лешниково. Проверете обаче дали в състава им няма добавена захар. 

„През последните 6 месеца обръщах внимание на това, което ям, за да видя дали ще има ефект и дали ще се намали акнето ми. Установих, че откакто спрях да ям торти от супермаркета и намалих тестените закуски, акнето по лицето ми почти изчезна. “

Жустин, на 15 години

Друг аспект на диетата против акне е водата! Защото това просто е жизненоважно!
Защо? 

  • Защото тя е основният компонент на клетките на нашето тяло. 
  • Тъй като гарантира подходящите хранителни вещества за кожата 
  • Защото е от съществено значение за изхвърлянето на токсините и правилното функциониране на черния дроб и бъбреците.

Когато сте дехидратирани, обмяната на веществата в организма се забавя... а това бързо води до дисбаланси и смущения: благоприятна среда за появата на акне.
Може би сега ще погледнете на бутилката си за вода по друг начин, защото тя може да се превърне в истински съюзник; пиенето на поне 1,5 литра вода на ден ще помогне на кожата ви да изхвърли правилно отпадъчните продукти. Това означава, че кожата ви е по-малко склонна към появата на пъпки от акне, помислете за това!

Тайната на перфектната комбинирана грижа за кожата се крие в това да действате както вътрешно, така и външно. 

Действие отвътре: 

  • Пийте достатъчно вода всеки ден, поне 1,5 литра
  • Всеки ден се хранете с добри зеленчуци и плодове, богати на вода, витамини и минерали
  • Погрижете се за диетата си против акне: не спазвайте диети, но и не прекалявайте с тях
  • Погрижете се за съня си и се научете да управлявате стреса

 

Действие отвън:

  • Възприемете ежедневна грижа за кожата с акне с помощта например на хидратиращи продукти против бръчки, специално разработени за кожа, склонна към акне.
  • Помислете за слънцезащита SPF 50+, за да ограничите риска от образуване на белези. Идеална за грижа за склонна към акне кожа, изложена на слънце 
  • Изберете лечение против белези, за да осигурите добро заздравяване на раната

BIOLOGY AC

BIOLOGY AC видимо премахва несъвършенствата (пъпки, излишен себум, петна) и действа директно върху микробиома на кожата, за да възстанови баланса. 

Грижи за кожата против несъвършенства
BIOLOGY AC
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Думата на експерта

В някои случаи, когато диетата е небалансирана, тя наистина може да се счита за фактор, който допринася за това. Прекалено многото захар, например, може да засили хормоналните смущения, които от своя страна често са причина за появата на акне. Ето защо предприемането на мерки по отношение на диетата е важна мярка за опазване на здравето и често може да бъде много полезно при лечението на акне. Един прост съвет, който ще ви помогне да намерите правилния хранителен баланс, е да си записвате какво ядете и как се развива акнето ви. Често то е безценен инструмент за установяване на връзки между причина и следствие и за възможно най-добро адаптиране на хранителния режим.

Д-р Марко Амбонати, Дерматолог

Обратно към началото